AKTUALNOŚCI    GRAMY NA ZAMÓWIENIE     SPEKTAKLE    ZESPÓŁ    TEATR    KONTAKT


 

      Teatr Paragraf -2 powstał w Siedlcu w 2002 roku. Od małej grupy znajomych ze szkoły, którzy chcieli razem spędzać czas, pomysł rozwinął się, a teatr zaczął wystawiać regularne premiery, stworzył kilka cyklów artystycznych, jego członkowie stali się też lokalnymi animatorami kultury.

W ciągu 15 lat działalności w przedsięwzięcia zaangażowanych były dziesiątki osób. Przygoda z teatrem stała się stałym elementem życia wielu aktorów. Z okazji X urodzin teatru w 2012 roku zorganizowaliśmy pierwszy Grafestiwal w Siedlcu. Kolejne GraFestiwale odbyły się w 2013r., 2014r. i w 2015r. W naszej pracy staramy się uwzględnić kilka kierunków rozwoju: każdego roku przedstawiamy premierę nowej sztuki Grzegorza Śmiałka, głównego dramaturga.

Jest to teatr, który na przestrzeni lat ewoluował z formy sennej i symbolicznej, w bardziej klasyczną i półfantastyczną. Tworzy spektakle z często ascetyczną scenografią, przy dużym udziale muzyki, czarnego humoru i scen pełnych ruchu, z wyrazistymi, często przerysowanymi postaciami, które przeżywają groteskowe i absurdalne przygody.

Oprócz tego drugim ważnym tematem jest dla nas sztuka słowa i teatr rapsodyczny, dlatego zapoczątkowaliśmy  dwa cykle teatralne przedstawiające polską poezję i prozę: „Poeta na scenę” oraz „Czytanki siedleckie”. Staramy się tym samym stworzyć sytuacje kameralnego spotkania z widzami, teatr zbudowany na słowie i minimalistycznym wykorzystaniu rekwizytów
i scenografii. 

Trzecim aspektem jest wreszcie szeroko rozumiana działalność edukacyjna, spotkanie się z widzem poza sceną: zaczęło się od dwóch projektów – spektaklu „Babel” w 2008 roku wyprodukowanego w ramach projektu „Wolsztyn – Miasto Trzech Kultur” oraz „Dwóch teatrów” w 2009 roku, polegającym na warsztatach fotograficzno-teatralnych połączonych z odkrywaniem historii przedwojennej grupy teatralnej z Siedlca. Od niedawna staramy się, by teatr był również otwartym miejscem warsztatów, zaciekawiający najmłodsze pokolenie, co znalazło swoje miejsce w czterech edycjach GraFestiwalu.