premiera: 27 marca 2010 r.

opracowanie:
Grzegorz Śmiałek i grupa

opracowanie muzyczne:
Maria Brudło, Grzegorz Śmiałek

obsada:
Paulina Brudło, Daria Och, Maria Brudło, Sebastian Dzięcioł, Grzegorz Śmiałek

współpraca:
Wiesław Matysik, Sławomir Woźny


Galeria >>


Nowa wiosenna słabocha, czyli wiersze antywiosenne

Tego dnia akurat padało. Oziębiło się. Wiosna już w kalendarzu a za oknem nie wiadomo co. Kapryśna aura zaznaczyła się również w siedleckim GOKu. Nie… Deszcze nie zniszczyły budynku domu kultury. Za to temat pory roku był obecny na deskach sceny w kolejnym przedstawieniu parateatralnym grupy Paragraf (-2). „Nowa wiosenna słabocha, czyli wiersze antywiosenne” – pod takim tytułem kryła się szkolna, uczniowska zmora – utwory Mirona Białoszewskiego. Spektakl odbył się w sobotę, 27 marca o godzinie 19.00.

Forma i idea wydarzenia były zbliżone do poprzedniego projektu parateatralnego, przybliżenia publiczności powieści Krystiana Piwowarskiego „Homo Polonicus”. Zakryto scenę kotarą i usadowiono na niej widzów, aby bezpośrednio mogli obserwować aktorów. Podobieństwa są jednak powierzchowne, gdyż poezja warunkowała inny rodzaj spektaklu. Wybrane wiersze połączono w luźne bloki tematyczne, które nie stanowiły całościowej fabuły.

Wiersze powojennego poety są trudne w odbiorze i interpretacji. Wystawienie poezji w teatralny sposób było wyzwaniem, tym bardziej utworów Białoszewskiego, a zarazem dawały pole do artystycznej pracy. Jego twórczość poetycka jest często nielogiczna, pełna neologizmów i zabaw językiem. Poeta oscyluje wokół spraw codziennych, ale przedstawia je w awangardowy sposób. Grupa Paragraf (-2) postawiła na symboliczne pokazanie tych treści. Najważniejsze do przekazania było słowo, zatem oprawa sceniczna była umowna, niekiedy ascetyczna, ale podkreślająca wymowę wierszy. Podobną rolę odrywała muzyka - niedokończona, minimalistyczna z wieloma urwanymi dźwiękami.

. „Nowa wiosenna słabocha… „ ukazuje, że znaną twórczość Białoszewskiego można potraktować inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, a taka prezentacja może być interesująca i zachęcająca. Najnowsze przedsięwzięcie teatralne jest jedną z wielu propozycji, jakie oferuje nam działająca już kilka lat grupa teatralna Paragraf (-2).


     Maria Brudło

Obejrzyj Video