Projekt dolere to nietypowy spektakl Teatru Paragraf -2 zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. „Dolere” oznacza po łacinie „odczuwać ból” i to właśnie cierpienie, ukazane w ironiczny i turpistyczny sposób, jest głównym tematem tego teatralnego przedsięwzięcia. W pięciu przestrzeniach artyści symultanicznie pokażą sceny zainspirowane tekstami Ignacego Karpowicz, Sylwii Chutnik, Stanisława Grochowiaka i Catherynne M. Valente. Widz sam poszukuje swojej drogi w spektaklu, pośród słów, muzyki i tańca spróbuje odnaleźć własne znaczenie „dolere”.

 

 

PREMIERA - 27 marca 2013 r.

czas trwania spektaklu 
80 min.

 

spektakl powstał w ramach

Międzynarodowego Dnia Teatru

 

teksty:

Ignacy Karpowicz "Balladyny i Romanse"

Catherynne M. Valente "Nieśmiertelny"

 Sylwia Chutnik "Dzidzia"

Stanisław Grochowiak - wiersze wybrane

 

opracowanie i reżyseria

Alicja Brudło

Grzegorz Śmiałek

 

opracowanie muzyczne

Maria Malewicz

 

obsada:

Paulina Brudło

Daria Bimkiewicz

Maria Malewicz

Marzena Guzior-Piosik

Liliana Brudło

Alicja Brudło

Krzysztof Świgło

Sebastian Dzięcioł

Grzegorz Śmiałek

 

 

obsługa techniczna

Dariusz Mikołajczak, Wiesław Matysik, Alicja Brudło

 

Podziękowania za użyczenie sprzętu

dla Gminnego Ośrodka Kultury w Kargowej

 

spektakl był grany:

 

- Biblioteka Miejska i Publiczna w Nowym Tomyślu - 23 listopada 2013 r.
- Międzynarodowy Festiwal Experyment - Zbąszyń - 1 lipca 2013 r.
- Zbąszyńskie Centrum Kultury w Kargowej - 15 czerwca 2013 r.
- Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcu - Premiera - 27 marca 2014 r.

 

 

 

 


                                          

„Stypa”

Stojący na progu dorosłości Rafał musi sprostać nowemu wyzwaniu: nieoczekiwanej śmierci rodziców i uzyskaniu wolności, niekoniecznie pozytywnie rozumianej. „Balladyny i Romanse” to powieść Ignacego Karpowicza, w której rozlicza się on brutalnie z polskimi świętościami i przyzwyczajeniami. Monodram „Stypa” stawia w świetle nie tylko decydujący moment w życiu młodego człowieka, lecz przede wszystkim, poprzez ironiczny język, odsłania znaczenie konwenansów i kodu kulturowego, którym bezwiednie posługujemy się na co dzień.

Reżyseria – Alicja Brudło

Występuje – Sebastian Dzięcioł

 

„Dzidzia”

Dzidzia nie ma rączek i nóżek, w oku ma za to wbudowany kalejdoskop, dzięki czemu świat wydaje jej się znacznie bardziej kolorowy, niż wnętrze biednego mieszkania, który dzieli z matką. Jak zmieni się ów świat, gdy pewnego dnia do drzwi zapuka urzędnik opieki społecznej? Pozornie banalna opowieść Sylwii Chutnik o losach matki i niepełnosprawnej córki kryje w sobie tajemniczą historię zbrodni z czasów drugiej wojny światowej, ukazuje również ponadczasowy wymiar macierzyństwa, bezsilności i cierpienia.

Reżyseria – Alicja Brudło

Występują: Marzena Guzior-Piosik, Krzysztof Świgło, Liliana Brudło

 

„Kraina Pleśni”

„Kraina pleśni” zaprasza do świata, gdzie zbutwiała para bohaterów buszujących w śmieciach i szukających szczęścia, pośród stęchłych wspomnień, nadpsutego jedzenia i butelki alkoholu doprowadzi siebie do krzyków, tańca i szamańskich wezwań na oczach widza. Przedstawienie jest turpistyczną kompilacją wierszy Stanisława Grochowiaka twórcy zaliczanego do kręgu poetów wyklętych.

Reżyseria – Grzegorz Śmiałek

Opracowanie muzyczne – Maria Malewicz

Występują: Maria Malewicz, Grzegorz Śmiałek

 

„Maria Moriewna”

Mroczna opowieść o Marii Moriewnie narzeczonej Kościeja, która trafia na przesłuchanie do Towarzyszki Jagi. W ciemnej sali toczy się batalia o uczucia i wspomnienia. Spektakl na pograniczu życia i nieżycia, pośród fabrycznych żołnierzy, zbrodni i żony licznych mężów. Przedstawienie oparte jest na fragmentach powieści „Nieśmiertelny” Catherynne M. Valente i przybliża nieco piękno i tajemniczość rosyjskiej baśni i mitologii.

Reżyseria – Grzegorz Śmiałek

Opracowanie muzyczne – Maria Malewicz

Występują: Paulina Brudło, Daria Bimkiewicz