To czarna komedia o ludziach, których dotyka nieszczęście. W ich rozumieniu jest ono błahe i nieistotne. Spektakl ukazuje egoizm człowieka, jego stosunek do świata i rzeczywistości. Nowoczesne zepsucie tkanki społecznej i podstawowych wartości. Kwestionuje dogmaty i konwencje, umiejscawia obok siebie tradycje i nowoczesność. Pojawiają się pytania, co w takim razie nas uwrażliwia i czyni nas ludźmi? Co nadaje sens życiu i jest naprawdę ważne


 

Denat - premiera Spektakl... i tuż po Budowa scenografii   
     
Galeria Denata Próby     Próby
          


 

Premiera: 28 sierpnia 2009 r.


Scenariusz:
Grzegorz Śmiałek

Reżyseria
:
Grzegorz Śmiałek,

Scenografia:

Wiesław Matysik

Choreografia:
Alicja Brudło

Opracowanie muzyczne:

Maria Brudło, Grzegorz Śmiałek

Obsada:

Aleksandra Kasperska, Alicja Brudło, Maria Brudło, Paulina Brudło, Joanna Frankowska, Marta Pawlicka,
Sebastian Dzięcioł, Grzegorz Śmiałek

Obsługa techniczna:
Wiesław Matysik

Podziękowania także za owocną współpracę uczniom  z I LO w Poznaniu
 


 


Lato to nieodłączny czas festynów promujących regionalne atrakcje. To idealny moment na organizację koncertów plenerowych, festiwali, spotkań artystycznych, jak i wielu innych wydarzeń, z których każdy wybierze coś interesującego. Tegorocznie, obok „VI Święta Świni”, dożynek czy rozmaitych imprez, na uwagę zasługuje przedstawienie grupy teatralnej Paragraf (-2). Miejscowi aktorzy przyzwyczaili już publikę, że w Siedlcu wakacje upływają pod znakiem przygotowań do kolejnej sztuki. Sprzyja temu wspomniana aura, ale wiąże się to również z charakterem grupy. 28-go sierpnia na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury został zaprezentowany „Denat”. Tym razem postawiono dość trudne pytanie: „Co nas uwrażliwia i czyni nas ludźmi? Co nadaje sens życiu i jest naprawdę ważne?”

Po raz pierwszy teatr postanowił się zmierzyć z formą komedii, tym niemniej niestandardową, bo czarną. Wydaje się, że ten typu humoru znalazł sporo amatorów. Już w momencie rozpoczęcia sztuki zajęte były wszystkie miejsca siedzące, a później dochodziły jeszcze poszczególne osoby. Gromadząca się widownia mogła przyjrzeć się lepiej intrygującej i mrocznej scenografii, a z głośników sączyła się niespokojna muzyka. Frekwencja i reakcje publiczności mogą dowodzić uznania wielotygodniowego wysiłku lokalnych aktorów. Działająca od wielu lat grupa przystępuje do swoich przedstawień z coraz większym profesjonalizmem i rozmachem. „Denat” - ich najnowszy twór – jest pierwszym, do którego teatr starał się podejść kompleksowo. Efekty tej pracy można było dostrzec w każdym, ważniejszym elemencie sztuki. Zadbano o odpowiednią scenografię i nadający ciekawy klimat muzykę, charakteryzację występujących, nie wspominając o choreografii i światłach.

„Denat” okazał się sztuką trudną w odbiorze, poruszającą niełatwy temat śmierci. W spektaklu znajdziemy obraz współczesnego stosunku do pogrzebu, tradycji i obrządków. Obok niego przedstawiono także dawne obyczaje. Przykłady relacji międzyludzkich w sztuce są pozbawione jakichkolwiek wyższych emocji. Ukazana rodzina nie kieruje się żadnymi wartościami moralnymi. Tak naprawdę nic jej nie łączy, poza egzystencją pod wspólnym dachem. Główny motyw spektaklu – śmierć i pochówek tytułowego Adama Denata – jest jedynie tłem do pokazania nowoczesnego zepsucia tkanki społecznej. Jak zaznaczają sami twórcy, w tym ujęciu chciano zaprezentować egoizm każdej z przedstawionych postaci. Jednym z zamierzeń występujących było zadanie pytania: Jeżeli egoizm tkwi z każdym z nas, to jaką podjęlibyśmy decyzję, gdyby przyszło nam zmierzyć się z nagłą zmianą losu?

W sztuce posępna atmosfera przeplata się z wisielczym humorem. Powaga z absurdem. Sacrum z profanum. Całe przedstawienie utrzymane jest w konwencji groteski. Twórcy spektaklu prowadzą grę z widzami. Obraz ukazany w krzywym zwierciadle - nierzeczywisty – a jednak w pewien sposób odbija rzeczywistość. Poprzez przerysowanie postaci, wyolbrzymienie cech charakteru jak i sytuacji „Deant” godzi w stereotypy, uderza w konwenanse, wytyka rytualizm i egoizm. Niecodzienna tragedia rodziny wydobywa na światło dzienne jej przywary. Co kryje się pod mroczną wizją? Czy chęć prowokacji i budzenia kontrowersji? Należy pamiętać, że ciemna oprawa stanowi po prostu specyficzną powłokę. Tym niemniej, jak wypowiedział się reżyser i autor scenariusza Grzegorz Śmiałek, najnowsza sztuka ma prowokować, ale do myślenia. Ma łamać bariery, bo teatr nie ma granic. Ma poruszyć widza poprzez kontakt ze sztuką. Obserwując działania grupy teatralnej Paragraf (-2) możemy być spokojni o wypełnienie tych założeń, tym bardziej, że z roku na rok przybywa chętnych do korzystania z ambitnej rozrywki, jaką zapewniają aktorzy. Więcej na temat aktywności teatru znajdziemy na jego oficjalnej stronie www.teatr.siedlec.com

W spektaklu wzięli udział aktorzy: Alicja Brudło, Joanna Frankowska, Paulina Brudło, Marta Pawlicka, Sebastian Dzięcioł, Maria Brudło, Aleksandra Kasperska, Grzegorz Śmiałek oraz statyści: Matylda Górska, Mikołaj Andrzejewski, Aleksandra Buschke, Kamil Skibińśki, Marta Dzięcioł, Małgorzata Dzięcioł i Zuzanna Brudło. O kwestie techniczne podczas spektaklu dbali Wiesław Matysik i Łukasz Śmiałek.
 

Maria Brudło (Gminne Wieści)